(Video) Resfințirea Bisericii Sfântul Nicolae – Ciurchi

10 Septembrie 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Biserica Sfântul Nicolae – Ciurchi, din Iași a fost resfințită duminică, 10 septembrie 2017. Slujba de târnosire și dumnezeiasca liturghie a fost oficiată de IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, înconjurat de un numeros sobor de preoți și diaconi.

La eveniment au fost prezenți numeroși credincioși din Parohie și nu numai, printre aceștia numărându-se și Primarul Municipiului Iași, Domnul Mihai Chirică. Înaltpreasfințitul Părinte Teofan a adresat celor prezenți, după citirea Sfintei Evanghelii, un cuvânt de învățătură.

Pentru osteneala depusă în Parohie pentru lucrarea de restaurare a bisericii, Preotul Profesor Univ. Dr. Gheorghe Petraru a primit, din partea Patriarhiei Române, cea mai înaltă distincție pe care o poate oferi aceasta – Crucea Patriarhală.

La finalul Sfintei Liturghii, credincioșii au primit binecuvântarea ierarhului.