Simpozion Național Studențesc organizat la Iași

Arhiepiscopia Iașilor Octombrie 10, 2019

Simpozionul este la cea de-a doua ediție, după ce a debutat în anul 2017 cu tema „Jertfa, o virtute uitată a lumii modern. De la tinerii de ieri, la tinerii de astăzi”, cu ocazia proclamării lui de către Sfântul Sinod drept „Anul comemorativ Justinian Patriarhul și al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului”. Activitatea are drept scop determinarea studenților teologi din toată țara pentru studierea aprofundată a teologiei și culturii românești și creștine europene, care – în perfecta armonie cu trăirea liturgică, viața ascetică și activitatea misionară – să creeze un ethos al tinerilor teologi care să înrâurească studențimea română și să genereze un dialog viu între în mediul academic în jurul temelor teologice. De asemenea, acest simpozion își propune să ofere studenților, masteranzilor și doctoranzilor în teologie, dar și celor în alte discipline, oportunitatea de a prezenta lucrări originale pe o temă diversă care suprinde o paletă largă de aspecte - teologice, istorice, juridice, literare, filozofice etc., care problematizează rolul și contribuția Bisericii Ortodoxe în cadrul satului, atât din punct de vedere al vieții religioase cât și al culturii. Dincolo de evocările despre satul românesc, acest eveniment își propune să articuleze un model teologic de catehizare și de evanghelizare a satului românesc contemporan, care să fie aplicat în misiunea noastră ca studenți teologi pentru propășirea Bisericii și a neamului.