Sfinţii Arhangheli serbaţi în cartierul ieşean Canta

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 8, 2018   Autor: Constantin Ciofu

În paraclisul Parohiei „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil“ - Canta din Iaşi a fost oficiată miercuri, 7 noiembrie 2018, slujba Vecerniei în contextul serbării hramului. Credincioşii din parohie şi din oraşul Iaşi, dar şi  alţi invitaţi s-au rugat împreună la acest ceas de sărbătoare. Vecernia unită cu Litia a fost oficiată de părintele Marian Timofte, vicar administrativ al Eparhiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Din soborul slujitorilor au mai făcut parte părinţi consilieri în funcţie şi emeriţi ai Centrului eparhial Iaşi, precum şi numeroşi preoţi din Mitropolia Moldovei şi Bucovinei. Cu prilejul hramului, catapeteasma sfântului locaş a fost împodobită cu un frumos şi deosebit aranjament floral, în semn de cinstire şi mulţumire adusă lui Dumnezeu, Maicii Domnului şi sfinţilor. Predica de la finalul slujbei a fost ţinută de părintele Marian Timofte, care a vorbit despre cinstirea Sfinţilor Arhangheli în Ortodoxie şi despre Sfinţii Îngeri. În acelaşi timp, s-a amintit de faptul că Sfinţii Îngeri sunt nenumăraţi, părintele vicar îndemnând oamenii să citească Acatistul Sfinţilor Arhangheli, dar şi Canonul către Îngerul Păzitor. În ultima parte a cuvântului, părintele Marian Timofte a transmis condoleanţe părintelui Mihai Coman, care şi-a condus miercuri, 7 noiembrie, tatăl pe ultimul drum. De asemenea, i-a felicitat pe enoriaşii parohiei care sprijină din jertfa muncii lor lucrările de construcţie ale bisericii parohiale. Părintele paroh Ioan Damian a mulţumit preoţilor slujitori pentru că au slujit împreună la hramul locaşului de rugăciune închinat Sfinţilor Arhangheli din Canta. La ieşirea din biserică, au fost oferite pachete cu alimente tuturor credincioşilor. În ziua hramului, ieri, 8 noiembrie, la orele dimineţii, credincioşii au participat la slujba Utreniei, urmată de Sfânta Liturghie şi de Parastasul pentru cei adormiţi. Răspunsurile la strană au fost oferite de un grup de tineri absolvenţi ai Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae“ din Iaşi. La final, preotul paroh Ioan Damian l-a felicitat pe părintele slujitor Mihai Coman cu prilejul aniversării zilei onomastice, mulţumindu-i în acelaşi timp pentru slujirea la Sfântul Altar din ultimii şapte ani.