Sfânta Cuvioasă Teodora, sărbătorită la Mănăstirea Sihăstria prin Liturghie arhierească (GALERIE FOTO)

7 August 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Foto: Tudorel Rusu

Bucuria de a fi alături de Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla în ziua prăznuirii ei, dar şi dorinţa de a se ruga la mormintele marilor duhovnici Ilie Cleopa, Ioanichie Bălan şi Paisie Olaru, i-au determinat pe numeroşi pelerini să participe astăzi la hramul bisericii celei noi a Mănăstirii Sihăstria. Solemnitatea sărbătorii a fost dată de slujba Sfintei Liturghii, ce a fost oficiată de trei ierarhi ai Bisericii noastre - IPS Părinte Mitropolit Teofan al Moldovei și Bucovinei, IPS Părinte Arhiepiscop Pimen al Sucevei și Rădăuților, PS Părinte Episcop vicar patriarhal Varlaam Ploieșteanul- înconjuraţi de un sobor de peste 50 de preoţi şi diaconi. Slujba hramului din acest an a adus și o altă bucurie obștii monahale de la Sihăstria: părintele monah Nil a fost hirotonit de IPS Părinte Mitropolit Teofan întru ierodiacon.