Sfânta Cuvioasă Parascheva, la Iași de 378 de ani

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 12, 2019   Autor: Cătălin Acasandrei

Începând cu ora 7.30, la Mănăstirea „Sfinții Trei Ierarhi” din Iași, locul în care au fost așezate mai întâi sfintele moaște, va fi săvârșită Sfânta Liturghie și va fi pomenit binecredinciosul domn Vasile Lupu al Moldovei, ca mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru ocrotirea pe care Moldova o are prin ajutorul Cuvioasei Parascheva.

„Ca în fiecare an, prăznuim această zi prin săvârșirea Sfintei Liturghii, mulțumind lui Dumnezeu pentru faptul că, după atâția ani în care mănăstirea a fost închisă, în urma secularizării averilor mănăstirești și izgonirii călugărilor, iată, acum, o putem proslăvi pe Cuvioasa Parascheva în locul în care i-au fost aduse moaștele pentru prima dată și să împlinim, astfel, dorința ctitorilor ca această mănăstire să nu fie doar o mărturie a frumuseții și credinței poporului nostru, ci să fie, în primul rând, un loc de rugăciune și de proslăvire a lui Dumnezeu”, a transmis părintele arhimandrit Nichifor Horia, stareţul Mănăstirii „Sfinţii Trei Ierarhi“ din Iași și Exarh administrativ al Arhiepiscopiei Iașilor.

***

În anul 1641, după ce binecredinciosul domn Vasile Lupu al Moldovei a plătit toate datoriile Patriarhiei din Constantinopol, cârmuitorii ei de atunci, patriarhul Partenie I, zis cel Bătrân (1639-1644), împreună cu membrii Sinodului său, au hotărât să-i ofere, drept recunoștință, moaștele Cuvioasei Parascheva „pentru sfințirea și binecuvântarea acelui loc al Bogdaniei (Țara Moldovei, n.n.)”, după cum se spune în „scrisoarea sinodicească”.

Racla cu cinstitele moaște a fost transportată cu o corabie pe Marea Neagră, fiind însoțită de trei mitropoliți greci (Ioanichie al Heracleei, Partenie al Adrianopolului și Teofan al Paleopatrei). Ajungând la Galați, apoi la Iași, pe 13 iunie, au fost întâmpinate de Vasile Vodă Lupu, de Sfântul Mitropolit Varlaam și de episcopii de Roman și Huși, de cler și credincioși.