„Să-l rugăm pe Dumnezeu să ne dea putere, să nu-L părăsim”

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 5, 2018

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a slujit duminică, 4 februarie, alături de un sobor de preoți și diaconi, în Biserica Sfinților Apostoli Petru și Pavel din Poiana Negrești, județul Neamț, Protopopiatul Târgu Neamț. Cu această ocazie, pe lângă Sfânta Liturghie, au fost oficiate și slujbele de sfințire a catapetesmei și de binecuvântare a casei parohiale.

Părintele paroh Ionuț Lupei este în mijlocul credincioșilor din Negrești din septembrie 2005 și, de atunci, a închegat comunitatea și a apropiat-o de Casa lui Dumnezeu. O Casă în care, Mitropolitul Teofan a predicat acum pentru prima dată, în Duminica întoarcerii Fiului risipitor. „Și față de cel care rămâne acasă, și față de cel care pleacă și se întoarce, și chiar și față de cel care nu se întoarce, Dumnezeu e tot cu mâna întinsă. Ne așteaptă să ne întoarcem acasă. Să-l rugăm pe Dumnezeu să ne dea putere, să nu-L părăsim pe El, Tatăl nostru, să nu părăsim Biserica, mama noastră, să nu ne părăsim legătura cu strămoșii. Să rămânem în casa Tatălui dar, în același timp, să nu judecăm prea aspru pe cei care poate ne-au părăsit, poate nu vin la biserică, poate își câștigă averea necinstit – pentru că numai în pielea celui care își câștigă averea în mod necinstit să nu fii! Se teme că averea lui va fi furată, se teme că averea lui va fi pierdută, se teme că va fi descoperit în fărădelegile sale. Cel mai mare bun în viață este acela ca omul să doarmă liniștit pe patul său. Chiar dacă obosit, chiar dacă nu a mâncat toate bunătățile pământului și nu a băut toate sortimentele de vin, cel mai mare lucru este să fie așezat lăuntric. Să ai pace în sufletul tău și atunci bucățica de pâine neagră devine mai dulce decât cea mai dulce prăjitură”, a îndemnat Înaltpreasfințitul Teofan, în cuvântul de învățătură pe care l-a rostit după citirea Sfintei Evanghelii.