Paraclis pentru Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” - Bârgăoani

Arhiepiscopia Iașilor August 9, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Slujba a fost săvârşită la finalul întâlnirii Cercului Pastoral Misionar Bârgăoani. Locaşul de închinăciune va fi închinat Sfintei Cuvioase Parascheva, Ocrotitoarea Moldovei, şi va deservi sfintele slujbe pe perioada reparaţiilor la Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” - Bârgăoani. „La biserica veche suntem la stadiul de proiect, dar cu ajutorul Lui Dumnezeu, nădajduim să ducem la bun sfârșit ceea ce ne am propus. Ne rugam Sfintei Cuvioase Parascheva şi Sfântului Prooroc Ioan Botezatorul, să ne ajute să ridicăm cat mai repede paraclisul, dar şi să începem lucrările de reparații la biserica mare. Mulţumim tuturor credincioșilor care au ajutat prin danii şi prin muncă spre a fi pomeniți la Sfântul Altar. Dumnezeu sa binecuvânteze jertfa lor de acum şi până în veac”, a remarcat parintele paroh Ionel Bucur.