Odoare sfinte în apropierea baldachinului Sfintei Parascheva

Arhiepiscopia Iașilor Octombrie 10, 2019   Autor: Constantin Ciofu

După ce racla cu sfintele moaşte ale Sfintei Parascheva va fi scoasă în procesiune în dimineaţa zilei de vineri, 11 octombrie 2019, pelerinii au posibilitatea să ajungă în dreptul baldachinului din Catedrala Mitropolitană din Iaşi. „În apropierea baldachinului Sfintei Parascheva va rămâne racla ce adăposteşte sfintele moaşte ale Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei, şi racla cu fragmente din moaştele a 33 de sfinţi ai Bisericii Ortodoxe. Apoi avem un epitaf pe care este brodat chipul Sfintei Cuvioase Parascheva. Epitaful a fost realizat de monahiile din mănăstirile Varatic din judeţul Neamţ şi Copou din Iaşi. Apoi avem o icoană frumoasă şi un iconostas ce o reprezintă pe Sfânta Parascheva şi câteva scene din viaţa ei, la care se închină de obicei credincioşii”, a amintit arhimandritul Dosoftei Şcheul, Mare Eclesiarh al Catedralei Mitropolitane din Iaşi.