„Dorim ca societatea românească să se bucure de familii”

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 25, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din satul Dacia, comuna Nicșeni, Protopopiatul Botoșani, judeţul Botoşani, a găzduit duminică, 23 septembrie 2018, o întâlnire de suflet. Oaspeţi au fost deja cunoscuţii enoriaşi ai Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoşani, coordonaţi de către părintele paroh Petru Fercal, misionar protopopesc. Cei 80 de botoşăneni au fost aşteptaţi în satul Dacia de localnici şi de viceprimarul comunei Nicşeni, Marcela Patrar. „Am săvârșit slujba Paraclisului Maicii Domnului, apoi Corul misionar <<Sfântul Ioan Botezătorul>> din Botoșani, format din 35 de persoane, a interpretat câteva piese patriotice, pentru a marca importanța împlinirii a 100 de ani de la Unire (Centenarul). S-a amintit celor de față jertfa eroilor, pentru ca noi și urmașii noștri să trăim într-o țară independentă, desăvârșindu-ne prin credința străbună. În cuvântul de învățătură, am arătat că pe lângă această formă de trăire și mărturisire a credinței noastre străbune prin slujbe și într-ajutorare, suntem chemați ca pe 6 și 7 octombrie 2018 să ne prezentăm la Referendum, pentru a mărturisi credința noastră moștenită de la înaintași. Dorim ca societatea românească să se bucure de familii, așa cum Dumnezeu a rânduit, adică însoțirea dintre bărbat și femeie uniți prin Taina Sfintei Cununii <<săvârșită în Hristos și în Biserică>>. Fiind o comunitate mică, am accentuat că nașterea de copii poate da stabilitate satului și să-i deschidă drumul spre un viitor binecuvântat”, a relatat preotul Petru Fercal.

Enoriași cu dragoste faţă de biserică

A urmat agapa creștină, pregătită și oferită de enoriașii de la Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul”, la care au participat toți cei prezenți. „Ne-a fost mai mare dragul să privim copiii sau mamele cu pruncii în brațe, bătrânii și ceilalți oameni, cum se bucură gustând cu mulțumire din cele pregătite”, a mai adăugat misionarul protopopesc al Protopopiatului Botoşani. La final, viceprimarul Dumitru Adăscăliței a mulțumit pentru această frumoasă activitate misionară, arătând folosul împletirii rugăciunii cu exprimarea dragostei de țară și de înaintași, prin cântul patriotic oferit ca prinos pentru jertfa străbunilor. Parohia Dacia – Nicșeni este formată din 30 familii de ortodocși, cu 68 de suflete, fiind suplinită de preotul Dumitru Adăscăliței. Odată pe lună, sau la uneori la sărbătorile care cad în cursul săptămânii, când preotul săvârșește Sfânta Liturghie la bisericuța din sat, în apropierea școlii, enoriașii vin cu dragoste să se închine în sfântul locaș, primind binecuvântarea lui Dumnezeu. Tot aici sunt aproximativ 12 familii de penticostali, cu 84 suflete și au casă de adunare. „Din comuna Nicșeni traversezi câmpul cu lanuri de porumb și floarea soarelui și ți se pare că ele nu se mai sfârșesc, însă dintr-odată răsare sătucul cu câteva case. În mijlocul caselor apare turla bisericii cu sfânta cruce, ce îți șoptesc că aici trăiesc oameni, cu bucurii și necazuri, retrași de zgomotul lumii, înconjurați de peisajul rodnic al grădinilor și livezilor, de care bunul Dumnezeu se îngrijește neîncetat”, a conchis preotul Petru Fercal.