Muzica bizantină va răsuna timp de cinci zile la Iași – programul IBMF 2019

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 17, 2019   Autor: Flavius Popa

Festivalul Internațional de Muzică Bizantină de la Iași reprezintă, pentru a treia oară consecutiv, centrul cântului bizantin din țară, astfel iubitorii de muzică psaltică și nu numai, vor putea participa timp de cinci zile la evenimentele, activitățile și workshopurile organizate de IBMF.

Anul acesta, festivalul de la Iași are următorul program:

Miercuri - 2 octombrie

• 07:30 - Sfânta Liturghie: Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan slujește la Catedrala veche „Sfântul Gheorghe” din cadrul Ansamblului Mitropolitan Iași. Răspunsurile liturgice vor fi oferite de  Corul „Sfântul Ierarh Iosif Naniescu” al Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași.
  • 10:30 - Festivitatea de deschidere a Festivalului. Conferința inaugurală „Imnografia bizantină și canonul” va fi susținută de lect. dr. Evelina Mineva din Grecia. De asemenea va avea loc și lansare colecției „Viața în Hristos. Imnografie bizantină”. Locația: Sala „Iustin Moisescu” – Ansamblul Mitropolitan Iași.
  • 19:00 - Concertul de deschidere a Festivalului. Interpretează Corul ortodox „Theotokos” din Beirut - Liban, Corul bărbătesc „Sfântul Efrem” din Budapesta – Ungaria, Nektaria Karantzi din Atena – Grecia și pr. Alexandru Grigoraș - solist invitat. Locația: Sala Teatrului Național „Vasile Alecsandri”din Iași.

Joi - 3 octombrie

• 10:00 – Va avea loc Atelierul de muzică având ca temă Cântări rusești vechi din manuscrise celebre - despre stiluri, notații muzicale și cântarea practică. Invitat: Natalija Mosyagina din Sankt Petersburg, Rusia. Locația: Sala „Sinaxar” a Muzeului Mitropolitan.
  • 10:00 - Workshop susținut de Sergiy Radkevich. Locația: Școala Varlaam Mitropolitul.
  • 19:00 - Concert de muzică rusească veche și românească în cinstea Maicii Domnului. Interpretează Corul „Cuviosul Iosif” al Mănăstirii Văratec și Grupul „Kljuch Razumeniya” din Sankt Petersburg – Rusia. Locația: Catedrala Mitropolitană din Iași.

Vineri - 4 octombrie

• 10:00 - Atelier de muzică – „Specificul polifoniei georgiene”. Invitat: dr. Svimon Jangulashvili din Tbilisi – Georgia. Locația: Sala „Henri Coandă” a Palatului Culturii din Iași.
  • 20:00 - Slujba Privegherii. Răspunsuri la strană vor fi oferite de Corul Ortodox „Theotokos” din Beirut – Liban, Corul Academic „Byzantion” din Iași și Grupul Psaltic „Chivotul” al Catedralei Mitropolitane din Iași. Privegherea va fi alcătuită din Vecernia Mare cu Litie, urmată de slujba Utreniei și Sfânta Liturghie. Locația: Biserica „Sfântul Sava” din Iași.

Sâmbătă - 5 octombrie

• 11:00 – Atelier de muzică - Lecții de tehnică vocală în cântarea neo-bizantină. Invitat: Georgios Bilalis din Atena, Grecia. Locația: Sala „Henri Coandă” a Palatului Culturii din Iași.
  • 19:00 - Concert de muzică religioasă și folclorică din tradiția gruzină. Interpretează Corul Catedralei Patriarhale „Sfânta Treime” din Tbilisi – Georgia. Locația: Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu”, Iași

Duminică - 6 octombrie

• 09:30 - Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Iași. Răspunsuri liturgice vor fi oferite de Ansamblul „Romeiko” din Atena – Grecia și de Grupul Psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale din București. După încheierea Sfintei Liturghii se va acorda distincția mitropolitană „Crucea Moldavă” domniei sale, prof. Alexander Lingas, pentru întreaga sa activitate științifică, didactică și interpretativă.
  • 19:00 - Concertul de închidere a Festivalului. Interpretează Corul Bizantin al Seminarului Teologic „Chesarie Episcopul” din Buzău, Grupul Psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale din București și Ansamblul „Romeiko” din Atena – Grecia. Evenimentul de final va avea loc la Centrul de evenimente „Agora” Iași.

Accesul publicului este gratuit și se face pe baza unei rezervări online, în limita locurilor disponibile. Rezervarea se poate face pe site-ul web www.ibmf.ro, secțiunea Rezervare bilete. Mai multe detalii cu privire la programul și invitații evenimentului pot fi aflate de pe pagina de facebook Iasi Byzantine Music Festival și de pe site-ul oficial www.ibmf.ro.