Mănăstirea Bucium organizează „Zilele Prodromiței”: PS Macarie și prof. Vasile Manea vor vorbi la Iași

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 8, 2019   Autor: Flavius Popa

Obștea Mănăstirii Bucium invită publicul ieșean să participe la „Zilele Prodromiței”, eveniment ce va debuta cu o sesiune de comunicări – Colocviul „Zilele Prodromiției”, în data de 11 iulie a.c., între orele 09.00 - 13.00, unde vor participa părinți profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” Iași, PS Părinte Episcop Macarie, dar și alți invitați. Seara, începând cu ora 18.00, va avea loc în sala „Justin Moisescu” din cadrul Ansamblului Mitropolitan, conferința „Primele imagini creștine” susținută de prof. Vasile Manea. În continuare, de la 22.00, la Mănăstirea Bucium va avea loc slujba de Priveghere închinată Maicii Domnului Prodromița.

Cea de-a doua conferință din cadrul „Zilelor Prodromiței” va avea loc vineri, 12 iulie 2019, unde Preasfințitul Părinte Macarie va susține conferința „Maica Domnului este printre noi – Sensurile Icoanei închinate Preasfintei Născătoare de Dumnezeu”, în sala „Justin Moisescu” - Ansamblul Mitropolitan Iași, începând cu ora 18.00.