Liturghie arhierească la Catedrala Mitropolitană din Iași

Arhiepiscopia Iașilor Octombrie 12, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Răspunsurile la strană au fost oferite de corul Bisericii „Sfântul Ierarh Nectarie” din Iaşi, dirijat de Ana Dumitru. Sute de pelerini s-au rugat împreună în catedrala ieşeană. De asemenea, oamenii care s-au aşezat la rândul Sfintei Parascheva au fost părtaşi la acest moment liturgic pe străzile din apropierea locaşului de închinăciune. La finalul slujbei, PS Calinic Botoşăneanul a citit mai multe rugăciuni de dezlegare şi pentru sănătatea celor prezenţi. Arhimandritul Dosoftei Şcheul, Mare Eclesiarh al Catedralei Mitropolitane din Iaşi a mulţumit corului de la Biserica „Sfântul Ierarh Nectarie” pentru că a oferit răspunsurile liturgice, precum şi părintelui paroh Petrică Lehaci pentru că susţine activitatea acestuia. În acelaşi timp, arhimandritul Dosoftei Şcheul a făcut referire la evlavia pe care o au pelerinii din ţară şi din străinătate faţă de Sfânta Cuvioasă Parascheva, cinstită în aceste zile la Iaşi.