Lansare de carte la Librăria Doxologia din Iași: „Biserica și statul. Perspective diacronice asupra unei relații polivalente”

Arhiepiscopia Iașilor Martie 17, 2023

Contributorii acestui inedit volum sunt: Petre Guran, Mihail Mitrea, Răzvan Perșa, Alexandru Prelipcean, Cătălin Raiu, Emanuel Tăvală, Dragoș Herescu, Roger Coreșciuc, Cristian Romocea, Mihaela-Viorica Rușitoru, Ana Petrache, Petre Maican, Lucian Turcescu și Dragoș Ursu.

Evenimentul se va desfășura începând cu ora 17.00, la Librăria Doxologia și va fi moderat de către domnul Cătălin Jeckel, consilierul cultural al Arhiepiscopiei Iașilor. Evenimentul cultural va fi întregit de alocuțiunile unor semnatari ai volumului: părintele Roger Coresciuc, Alexandru Prelipcean, părintele Răzvan Brudiu și Mihail K. Qaramah.

Lucrarea intitulată „Biserica și statul. Perspective diacronice asupra unei relații polivalente” a apărut în acest an la Editura Doxologia din Iași, și însumează meditații asupra unor teme variate: aportul cultural și civilizațional al creștinismului în societate, raportul dintre imperium și sacerdotium în texte liturgice, legătura dintre canon și lege civilă în statul „creștin”, sinergia dintre Biserică și Stat în educație, credință vs. ideologie, secularizare, raportul dintre teologie și drepturile omului, libertate religioasă și rolul statului în dialogul interreligios, relația dintre Biserică și curentul liber-cugetător, viața Bisericii în comunism etc. (Diac. Lect. Răzvan Brudiu)