Început de an școlar cu hăinuțe și ghiozdan

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 13, 2021

Beneficiarii acestei acțiuni au fost 20 de copii din  Parohia „Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla”, din satul Vama, comuna Popeşti, județui Iaşi, având ca  preotul paroh pe părintele Ciutănău Viorel.

Preotul paroh a identificat copiii din localitate cu situații de risc: copii orfani, copii aflați în plasament familial și copii proveniți din familii modeste, defavorizate. Această acțiune a putut fi realizată prin implicarea personalului din cadrul Fundației și  Policlinicii Providența, dar şi cu ajutorul persoanlor care au dorit să se alăture campaniei prin oferirea de donații.  Așadar, cei 20 de copii au primit căte un ghiozdan cu rechizite corespunzătoare, hăinuțe adecvate anotimpului rece și dulciuri.

Nădăjduim ca acest eveniment caritabil să bucure copiii și să le crească interesul pentru școală și educație.