A III-a ediție a Întâlnirilor anuale ale tinerilor din protopopiatele Arhiepiscopiei Iașilor

Dacă la ediția din 2017 tema de reflecție a fost „Tânărul în căutarea libertății. Suntem noi cu adevărat liberi?, iar tema de anul trecut a fost „Unitatea - izvor de înțelepciune și putere pentru tineri”, anul acesta tinerii vor vorbi despre „Sfânta Liturghie - izvorul vieții”.

Organizarea acestor întâlniri cu tinerii din fiecare protopopiat urmărește coagularea gupurile de tineret din protopopiate, facilitarea cunoașterii preotului și comunității parohiale din care face parte fiecare și sprijinirea tinerilor care doresc să se apropie de biserica lor.

De această oportunitate se pot bucura câte 2 - 4 tineri din fiecare parohie a protopopiaelor, care au între 16 - 25 de ani și care se înscriu prin preotul paroh la responsabiulul de tineret din protopopiatul de care aparțin.

Programul de desfășurare al unei întâlniri anuale a tinerilor din protopopiat va fi încadrat între orele 07:00 - 18:30 și cuprinde:

• Sosirea participanților și primirea ecusoanelor;
  • Sfânta Liturghie la care vor cânta tinerii;
  • Conferința cu tema „Sfânta Liturghie - izvorul vieții”
  • Sesiunea I - atelier de lucru, pe grupe de 20 de tineri, moderate de câte un preot și de câte un tânăr;
  • Prânzul;
  • Sesiunea a II-a - atelier de lucru;
  • Concluzii în plen;
  • Spectacol susținut de tineri (dans, cântec, piese de teatru).

Întâlnirile cu tinerii din protopopiatele Arhiepiscopiei Iașilor vor fi organizate anul acesta în următoarele date și locații: Protopopiatul Săveni: 1 mai, Parohia „Sfântul Gheorghe” - Săveni; Protopopiatul Ceahlău: 2 - 4 mai, Centrul Cultural Pastoral „Sfântul Daniil Sihastrul” - Durău; Protopopoiatul Dorohoi: 11 mai, Parohia „Sfântul Mucenic Dimitrie” - Oroftiana de jos; Protopopoiatul Târgul Neamț: 18 mai, Colegiului Tehnic „Ion Creangă”- Târgu Neamț; Protopopoiatul Roznov: 1 iunie, Parohia „Sfântul Ilie” - Negulești; Protopopiatele Iași I, Iași II și Iași III: 8 iunie, Biserica „Sfântul Sava” - Iași; Protopopoiatul Pașcani: 18 - 19 iunie, Catedrala „Pogorârea Sfântului Duh” - Pașcani; Protopopoiatul Hârlău: 18 iunie, Parohia „Sfinții Arhangheli” - Maxut; Protopopoiatul Darabani: 20 iunie, Parohia „Sfântul Mucenic Dimitrie” - Oroftiana de jos; Protopopoiatul Piatra Neamț: 21 iunie, Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” - Piatra Neamț; Protopopiatul Botoșani: 18 - 20 octombrie, Parohia „Sfântul Prooroc Ilie” - Botoșani.

Responsabil de întâlniri din partea Departamentului Misiune pentru Tineret este pr. Ioan Puiu, iar din partea fiecărui protopopiat părinții responsabili de tineret.