Cununie religioasă oficiată de PS Macarie la Botoșani

Arhiepiscopia Iașilor Octombrie 7, 2019

Slujba a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox al Român al Europei de Nord, alături de un sobor de preoți. Preasfinția Sa a fost întâmpinat cu pâine și sare, în glasul clopotelor, de către miri, nași, slujitori ai sfintelor altare și numeroși credincioși. Ierarhul a fost primit cu dragoste de către toți cei prezenți și, după ce s-a închinat în Sfântul Altar, a oficiat Taina Sfintei Cununii. Răspunsurile la strană au fost oferite de Corala „Cântec Sfânt” din Piatra Neamț, dirijată de prof. Cătălin Brahonschi. PS Macarie a ținut un cuvânt de învățătură tinerilor miri, în care a subliniat importanța Sfintei Cununii, amintind de responsabilitatea și importanța familiei în societate. Episcopul Europei de Nord le-a oferit tinerilor căsătoriți în dar icoana Maicii Domnului „Galactotrofusa” din Spermezeu, județul Bistriţa-Năsăud și icoana Acoperământul Maicii Domnului. Nașii, preotul Ganciu Victor-Emanuel de la Parohia Jilava București, alături de preoteasa Cătălina-Florina le-a oferit mirilot icoana „Dulcea sărutare”. A urmat un moment duhovnicesc și cultural, timp în care Corul „Sfântul Ioan Botezătorul” a prezentat un buchet de cântări patriotice, cântări dedicate Anului omagial al satului românesc și cântări duhovnicești. Drept mulțumire, Preasfinția Sa a oferit copiilor și tinerilor iconițe și cărți de rugăciune. Vasile Buzdugan s-a născut în Roman, județul Neamț și a absolvit Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Veniamin Costachi“ din județul Neamț. Maria Simionesei face parte dintr-o familie binecuvântată de Dumnezeu, cu 12 copii, șase dintre ei fiind monahi și monahii. Ea s-a născut și a crescut în Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul”, implicându-se activ în activitățile sociale și culturale ale bisericii. Ca mulți alți români, acești doi tineri au plecat să lucreze în străinătate. Astfel ei s-au stabilit vremelnic în Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Stockholm, Suedia. Acolo l-au cunoscut pe PS Macarie, astfel că au devenit ucenicii Preasfinţiei Sale. La aflarea veștii că cei doi tineri se vor căsători, ierarhul s-a oferit cu bucurie să oficieze slujba cununiei. (Pr. Petru Fercal, misionar protopopesc, Constantin Ciofu)