Corul „Aletheia“, invitat special la Festivalul internaţional de la Grodno - Belarus

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 8, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Oraşul Iaşi este reprezentat în perioada 6-11 februarie 2017 la cea de-a 15-a ediţie a Festivalului internaţional de muzică bisericească ortodoxă de la Grodno - Belarus de Corul „Aletheia“ din Iaşi, dirijat de lector doctor Dorina Iuşcă. Repertoriul formaţiei corale va fi susţinut în seara de gală şi va cuprinde atât piese ortodoxe româneşti, cât şi partituri în limba rusă sau greacă. „Am fost invitaţi la acest festival ca urmare a obţinerii Marelui Premiu la ediţia de anul trecut. Vom susţine concertul de gală din seara zilei de 11 februarie 2017, ce se va desfăşura la Opera din Grodno şi recitalul de deschidere al concursului ediţiei din acest an. Vom concerta aproximativ o oră şi vom prezenta un repertoriu din componistica religioasă românească, slavonă şi grecească. De asemenea, vom interpreta un mănunchi de aranjamente corale din muzica folclorică românească. Suntem emoţionaţi şi ne aducem aminte cu bucurie de momentele intense pe care le-am trăit la ediţia de anul trecut a festivalului. Oraşul nostru a făcut o imagine frumoasă în afara graniţelor ţării, obţinând anul trecut Marele Premiu“, a menţionat lect. dr. Dorina Iuşcă, care a amintit că la festivalul de la Grodno vin coruri din lumea slavonă foarte bine pregătite, într-un context religios ortodox. „Vom căuta să arătăm în concertul nostru că am meritat Marele Premiu. Mulţumim părinţilor de la cele 15 parohii ieşene care ne-au sprijinit financiar pentru deplasarea de anul trecut. Un ajutor considerabil am primit atât anul trecut de la Primăria Municipiului Iaşi, reprezentată de primarul Mihai Chirica, pentru deplasarea la un alt festival din Polonia. Prin sprijinul obţinut, s-a reuşit promovarea muzicii corale şi a oraşului nostru, recunoscut pentru universităţile de prestigiu“, a adăugat lect. dr. Dorina Iuşcă, ce a dorit să aprecieze efortul pe care cei 20 de membri ai corului îl depun mereu atât la repetiţii, cât şi pe scenă. Amintim că duminică, 5 februarie, Corul „Aletheia“ a prezentat repertoriul pregătit pentru Festivalul de la Grodno persoanelor din Căminul de Bătrâni „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ - Bucium din Iaşi. În prezent, membrii Corului „Aletheia“ fac parte dintr-un cerc studenţesc al Universităţii de Arte „George Enescu“ din Iaşi, iar la Biserica Bărboi aceştia realizeză practică artistică.