Conferință organizată de ASCOR Iași: „Maria Brâncoveanu, Doamnă a toată Ungrovlahia“

Arhiepiscopia Iașilor Martie 27, 2017

Despre Constantin Brâncoveanu, domnul Ţării Româneşti, şi despre jertfa sa şi a celor patru băieţi ai lui pentru credinţă ne oferă multe date istoria. Informaţiile nu sunt atât de bogate şi în ceea ce o priveşte pe Doamna Maria Brâncoveanu, model de femeie şi de mamă creştină, puternică, echilibrată şi devotată familiei şi neamului românesc.

Din dorinţa de a descoperi mai multe detalii despre Doamna Maria Brâncoveanu, voluntarii de la Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi Români (ASCOR) - filiala Iaşi au organizat, joi, 23 martie 2017, în Sala „Iustin Moisescu“ din cadrul Ansamblului mitropolitan din Iaşi, o proiecţie de film şi conferinţa „Maria, Doamnă a toată Ungrovlahia“, invitat fiind doamna Iuliana Mateescu, regizor al filmului şi preşedinte al Asociaţiei Renaşterea Obiceiurilor şi Tradiţiilor Româneşti.

Obiectivul evenimentului l-a reprezentat atât descoperirea unei părţi din istoria şi viaţa neamului românesc, cât şi dorinţa de a nu lăsa să se şteargă memoria neamului nostru. Doamna Iuliana Mateescu ne-a descoperit-o pe Doamna Maria Brâncoveanu în cuvinte, imagini şi film şi a încercat să ne transmită puterea de a iubi ceea ce ne-au lăsat înaintaşii: „Este nevoie de a învăţa, căci în alt chip cresc pomii altoiţi faţă de cei sălbatici. Iar pentru a învăţa verticalitatea, avem nevoie de rădăcini. Credinţa şi tradiţiile sfinte sunt rădăcinile noastre“.

Figură marcantă a istoriei române şi a credinţei ortodoxe, soţie devotată, Doamna Maria Brâncoveanu a fost o mamă dedicată copiilor săi şi întregii ţări pe care a înfrumuseţat-o, alături de Constantin Brâncoveanu, în biserici şi mănăstiri cu un stil specific şi impunător. Preocupările soţilor Brâncoveanu se conchid în frumoasa rugăminte a Mariei Brâncoveanu în faţa icoanei Mântuitorului Iisus Hristos: „Topeşte, Doamne, gheaţa de la inima poporului meu“. În acest mod, Doamna Maria Brâncoveanu a reuşit să reziste piedicilor şi greutăţilor timpurilor ei, rămânând fermă, caldă, echilibrată, dar mai presus de toate creştină.

Iuliana Mateescu este preşedintele Asociaţiei Renaşterea Obiceiurilor şi Tradiţiilor Româneşti. Pentru realizarea filmelor „Un chip de lumină - arhimandritul Ioan, stareţ al Mănăstirii Hurezi“ şi „Maria, Doamnă a toată Ungrovlahia“ a fost distinsă în anul 2014, de către Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu Ordinul Crucea „Maria Brâncoveanu“. (Ştefan Cătălin Topliceanu - vicepreşedinte ASCOR Iaşi)