Concursuri pentru copii în Protopopiatul Piatra Neamţ

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 9, 2019

Manifestarea a fost organizată de Grădiniţa cu Program Prelungit „Floare de Colţ”, structură a Şcolii Gimnaziale „Daniela Cuciuc” Piatra Neamţ, şi de Grădiniţa Şcolii Gimnaziale „Iulia Hălăucescu” - Tarcău, având ca iniţiatoare pe doamnele profesoare pentru învăţământul preşcolar Nadia Ionescu, Ana Maria Balan şi Carmen Păduraru Bobric. În acest an, concursul a fost susţinut joi, 5 decembrie, în biserica Parohiei Vaduri I şi a avut ca scop formarea caracterului moral-religios creştin al preşcolarilor prin cunoaşterea adevărurilor de credinţă şi implicarea acestora în atmosfera comunităţii locale prin valorificarea obiceiurilor şi tradiţiilor de la sărbătoarea Naşterii Domnului.

Concursul a cuprins patru probe care au vizat cunoştinţe din domeniul educaţiei religioase, având o componentă teoretică, una practică, una de creativitate şi una distractivă. Juriul, alcătuit din membrii Ioana Roxana Iordache, director a Școlii Gimnaziale „Daniela Cuciuc” din Piatra Neamț, Ion Rotaru, primarul comunei Alexandru cel Bun, Tudor Tacu, profesor de religie la Liceul Tehnologic „Gh. Ruset Roznovanu” din Roznov, Sebastian Coroi, coordonatorul Ansamblului Folcloric „Codrii Neamţului”, şi preotul Ştefan Zaharia, coordonatorul Biroului de catehizare al Protopopiatului Piatra-Neamţ, a oferit la final premii tuturor participanţilor.

La această a VI-a ediţie s-au înscris 40 de preşcolari din următoarele instituţii de învăţământ: Grădiniţa Nr. 5 Piatra Neamţ, Grădiniţa „Floare de Colţ” a Şcolii Gimnaziale „Daniela Cuciuc” Piatra Neamţ, Grădiniţa Şcolii Gimnaziale „I. I. Mironescu” Tazlău, Grădiniţa Şcolii Gimnaziale „Iulia Hălăucescu” din Tarcău, Grădiniţa Şcolii Gimnaziale Borleşti, Grădiniţa Şcolii Gimnaziale Mastacăn, Grădiniţa Pîngărăcior şi Grădiniţa Şcolii Gimnaziale „Nicolae Iorga” din Pângăraţi. Premiile au fost oferite de Parohia Vaduri I, prin preotul Mircea Păduraru Bobric, şi de Parohia Ghigoieşti, prin preotul Constantin Codrin Balan. Toţi participanţii şi însoţitorii lor au luat parte şi la agapa oferită în Aşezământul Social „Cuvioasa Parascheva” a Parohiei Vaduri I.

Parteneriatele dintre şcolile şi parohiile din Protopopiatul Piatra Neamț au inclus și activităţi culturale, acţiuni filantropice şi ateliere de lucru specifice perioadei sărbătorilor de iarnă. De asemenea, vor fi susţinute concerte de colinde, scenete pentru copii şi activităţi recreative. (Preot Cristian Tablan)