Concertul „Dragă mamă, dragă tată”, în Parohia Cozmeşti

Arhiepiscopia Iașilor Martie 12, 2019

O zi însorită, o zi caldă, prietenoasă, scăldată de razele blânde ale soarelui şi parfumul florilor oferite în dar fiecărui suflet de femeie prezent la frumosul eveniment. Acest proiect, iniţiat de preotul paroh George Cazacu, a beneficiat de sprijinul celor trei instituţii - Biserica-Şcoala-Primăria - care şi-au dat mâna şi de această dată pentru a clădi, împreună, lucrul cel frumos.

Pe lângă mulţumiri pentru cântecele şi poeziile copiilor de la grădiniţă şi din învăţământul primar şi gimnazial, aducem mulţumiri Andreei Romilă, Cristinei Iacob, Claudiei Rusu, lui Iulian Găluşcă şi, nu în ultimul rând, Corului de Gospodari al comunei, dar şi celor care ne-au acompaniat la instrumentele muzicale - Rotaru Valentin, Leahu Sorin, Leahu Mirela şi Denis. La sfârşitul evenimentului, toţi invitaţii au primit vin fiert, cozonac, plăcintă, prăjituri de casă, dar şi un frumos cuvânt de alinare, specific acestei perioade, rostit de către părintele paroh Cazacu George.