„Chipuri de mărturisitori în perioada comunistă“

Arhiepiscopia Iașilor Martie 29, 2017

Cateheza s-a desfăşurat în biserica parohială, fiind susţinută de pr. paroh Dumitru Hapău, care a făcut referire la cinci personalităţi care au suferit în perioada comunistă: Aspazia Oţel Petrescu, Valeriu Gafencu, părintele Nicolae Steinhardt, Micea Vulcănescu şi Ioan Ianolide. A fost descrisă prigoana manifestată asupra acestor personalităţi, precum şi felul în care acestea au rezistat, „transformând“ temniţa în biserică. Jertfa acestor mărturisitori a arătat lumii întregi faptul că credinţa în Dumnezeu întrece orice fel de suferinţă. Credincioşii prezenţi s-au implicat în mod activ, arătând că şi în localitatea lor au existat persoane care pentru credinţa în Dumnezeu au fost închise şi persecutate.

Manifestarea s-a bucurat de prezenţa părintelui inspector eparhial Racu Bogdan, a părintelui Daniel Precob, responsabil al Biroului de cateheză în Protopopiatului Dorohoi, a părintelui Roşca Petru (Parohia Dersca 2), a părintelui Rus Flavius (Parohia Rogojeşti), a părintelui Curcan Daniel (Parohia Pârău Negru) şi a părintelui Iulian Ivaniciuc (Parohia Sinăuţi).

La final, toţi cei prezenţi au participat la o agapă în praznicarul parohial. (Pr. paroh Dumitru Hapău)