Ziua Salcâmului ediţia a XI-a, la Andrieşeni

Arhiepiscopia Iașilor Mai 29, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Locuitorii din Andrieşeni, judeţul Iaşi, şi fiii acestui sat sunt aşteptaţi duminică, 2 iunie 2019, la Ziua Salcâmului, ediţia a XI-a. Manifestările vor avea loc la Şcoala „Gheorghe Ciobanu” - Andrieşeni, şi vor debuta în paraclisul Parohiei „Sfântul Ierarh Nicolae” - Andrieşeni cu Utrenia, Acatistul, Sfânta Liturghie și Parastasul pentru cei adormiți. Festivalul este dedicat Anului omagial al satului românesc şi Zilei Internaţionale a Copilului. La finalul programului liturgic, în curtea parohială, sub streaşina noii biserici, va avea loc Festivalul Cozonacului. De la ora 13:00, este programată deschiderea oficială, la Şcoala Gimnazială Andrieşeni. După momentul artistic al copiilor de la Şcoala „Gheorghe Ciobanu” - Andrieşeni, se va susţine o comunicare dedicată satului românesc (coordonatori: prof. Dumitru Sturza şi prof. Carmen Munteanu). Programul va mai cuprinde o expoziţie de fotografie, o expoziţie de ouă încondeiate a artistului popular Geanina Sauciuc și expoziţia „Ştergarul românesc, de la util la podoabă”. De la ora 15:00, cei prezenţi vor avea prilejul să asculte repertoriul Grupului vocal tradiţional „Ai lui Ştefan, noi oşteni” de la Liceul Tehnologic „Ion Nistor” din Vicovu de Sus, judeţul Suceava, coordonator: profesor Vasile Şchipor. Momentul artistic al copiilor din Parohia Rediu, Protopopiatul 1 Iaşi, concursurile de şah, de cross şi de ciclism vor anima atmosfera de sărbătoare, urmând ca la orele serii să fie aprins un foc de tabără. Devenită deja tradiţie, Ziua Salcâmului adună în fiecare an, fiii satului de pretutindeni şi nu numai. Ziua Salcâmului la Andrieşni nu a fost iniţiată întâmplător, aceasta fiind o manifestare prilejuită de înflorirea salcâmilor, copac ce oferă culoare şi mireasmă. „Îi aşteptăm pe toţi iubitorii de tradiţie şi folclor la acest festival unic pe Valea Jijiei, pentru a trăi clipe de bucurie în contextul acestei sărbători. Ne dorim ca prin intermediul manifestării oamenii să fie mai buni şi să-şi iubească satul şi ţara, pentru a fi un exemplu pentru urmaşii noştri. Ne bucurăm pentru că anul acesta vom asculta repertoriul deosebit al Grupului vocal tradiţional <<Ai lui Ştefan, noi oşteni>>, care au răspuns afirmativ invitaţiei noastre de suflet”, s-a exprimat preotul paroh Mihai Cepeliuc.