Ziua Mondială a Tineretului Ortodox, marcată la Iaşi

Arhiepiscopia Iașilor Februarie 4, 2017   Autor: Constantin Ciofu

A devenit o tradiţie ca în fiecare an Parohia „Adormirea Maicii Domnului“ - Galata din Iaşi să organizeze un simpozion dedicat Zilei Mondiale a Tineretului Ortodox. Acesta s-a desfăşurat în perioada 29 ianuarie - 2 februarie 2017, în sala de conferinţe a bisericii. Joi, 2 februarie, în prezenţa a numeroşi tineri din parohie şi din alte localităţi de lângă Iaşi, a avut loc ultima manifestare cultural-duhovnicească cu tema „Tinerii, modernitate, comunicare“. Invitaţii părintelui paroh Mircea Stoleriu din acest an au fost arhimandritul Nicodim Petre, consilier al Sectorului misiune, statistică şi prognoză pastorală al Arhiepiscopiei Iaşilor, lect. dr. Puiu Ioniţă de la Facultatea de Litere a Universităţii „Al. I. Cuza“ din Iaşi, pr. lect. dr. Adrian Dinu de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae“ din Iaşi şi conf. dr. Bogdan Neculau de la Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei a Universităţii „Al. I. Cuza“ din Iaşi. Arhimandritul Nicodim Petre a explicat că „tinereţea poate fi o prezenţă a harului în om, pentru că cel mai tânăr lucru în lumea aceasta este Duhul Sfânt“: „Cel care are Duhul Sfânt te surprinde, este nou, te bucură, vine cu ceva la care nu te-ai gândit. Duhul Sfânt lucrează în omul care doreşte să fie tânăr. O comunicare reală, de care adesea ne este frică, presupune asceză. Adevărata comunicare presupune renunţarea la sine. Ca să avem o comunicare bună între noi şi cu Dumnezeu, avem nevoie de asceză. Ca să avem o comunicare bună cu noi înşine, avem nevoie de curaj şi de sinceritate“.

„Comunicarea se realizează prin iubire“

Lect. dr. Puiu Ioniţă a făcut referire la comunicare, ce este de fapt cuminecare: „Împărtăşirea este întâlnirea în acelaşi sentiment. Aceasta este adevărata comunicare. În Cuvânt este adevărata comunicare, iar în afara ei există oameni goi, care nu au un sens în viaţă. Comunicarea se realizează prin iubire. Iubirea este sentimentul care leagă oamenii“. Părintele paroh Mircea Stoleriu şi-a exprimat regretul pentru că tinerii nu sunt mult mai prezenţi în biserică, explicând că un rol important îl au părinţii, care ar trebui să-i educe pe prunci în duhul credinţei noastre ortodoxe. În acelaşi timp, pr. lect. dr. Adrian Dinu a dus în discuţie misiunea pe care o are preotul în viaţa tinerilor şi credincioşilor, adăugând că pe lângă comunicare şi libertate „vedem şi responsabilitatea“, pentru că este „important să fim oameni cu discernământ“. Teodor Ioan Casian, elev în clasa a X-a la Colegiul Naţional de Artă „George Enescu“ din Iaşi, a prezentat un scurt recital la vioară. Conf. dr. Bogdan Neculau a mărturisit că fiecare vârstă are frumuseţea ei, punctând şi explicând fiecare cuvânt din tema simpozionului. Părintele paroh Mircea Stoleriu şi-a exprimat la final bucuria pentru că toţi cei prezenţi s-au întâlnit cu prilejul Zilei Mondiale a Tineretului Ortodox. Manifestarea s-a încheiat prin intonarea cântării „Cuvine-se cu adevărat“.