Ziua de 8 Martie, marcată în Parohia „Sfântul Ierarh Nectarie” din Iaşi

Arhiepiscopia Iașilor Martie 8, 2020   Autor: Constantin Ciofu

Astfel, la iniţiativa preotului paroh Petrică Lehaci, credincioasele au fost felicitate cu prilejul Zilei Internaţionale a Femeii. În acelaşi timp, în cadrul Sfintei Liturghii din zilele de 7 şi 8 martie 2020, s-au înălţat rugăciuni pentru toate binefacerile pe care le-a revărsat Dumnezeu asupra femeilor creştine. „În această zi (n.r. 8 Martie), ne gândim mai ales la mamele şi bunicile noastre credincioase şi evlavioase care ne-au ghidat paşii către sfânta biserică şi cărora le datorăm faptul că suntem creştini. Ne rugăm ca Bunul Dumnezeu, prin rugăciunile Maicii Domnului şi ale tuturor sfinţilor, să dăruiască tuturor femeilor creştine sănătate, mântuire şi pace”, s-a exprimat preotul paroh Petrică Lehaci.

Amintim că Parohia „Sfântul Ierarh Nectarie” din Iaşi a venit în sprijinul campaniei „Floarea Vieţii” a Asociaţiei „Glasul Vieţii” de la Biserica „Naşterea Domnului” din incinta Maternităţii „Cuza Vodă” din Iaşi. Credincioşii au avut prilejul să cumpere flori de la standul asociaţiei amintite, susţinând astfel campaniile de ajutorare a mamelor şi copiilor cu o situaţie materială precară din mai multe zone ale Moldovei.