Zâmbete pentru copiii din Buruieneşti

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 5, 2017

Mai multe detalii despre acţiunea filantropică ne-a oferită părintele Adrian Ştefan Chelaru, parohul din Buruieneşti: „Am demarat această acţiune după îndemnul Mântuitorului nostru Iisus Hristos: «Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide» (Mt. 7, 7).  La îndemnul unui apropiat al parohiei noastre, Vasile Cătălin Marin, am trimis mai multe fotografii cu satul nostru şi cu şcoala în speranţa unui ajutor. Şi am primit răspuns din partea dnei Andreea Ibacka de la Asociaţia «Zâmbet şi Suflet» din Bucureşti. Ne-am pus de acord ca anul acesta, cu ocazia sărbătorii Învierii Domnului, să aducem bucurie şi zâmbete celor 19 copii care învaţă la şcoala din Buruieneşti. Ca în majoritatea satelor mici şi depărtate de marile oraşe, activitatea didactică se desfăşoară în condiţii mai grele şi cu multe lipsuri. Am reuşit cu ajutorul mai multor persoane generoase să cumpărăm o tablă şcolară nouă, un videoproiector, un laptop şi rechizite şcolare. De asemenea, am primit şi un abonament de internet gratuit pentru o perioada de 24 luni. Sperăm ca aceste lucruri să le fie de folos copiilor şi să prindă mai multă dragoste de învăţătură. Vreau să mulţumesc tuturor celor care s-au implicat în această acţiune şi-L rog pe Bunul Dumnezeu să le răsplătească osteneala“.

Această acţiune vine în continuarea celor organizate pentru copiii din sat în anii precedenţi, cu ocazia marilor sărbători creştine - Crăciunul şi Sfintele Paşti.