(Video) Sfințirea bisericii Parohiei Dealu Mare - Botoșani

24 Septembrie 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Constantin Comici

Credincioșii Parohiei Dealu Mare din Protopopiatul Dorohoi au îmbrăcat haine de sărbătoare duminică, 24 septembrie.

În pofida vremii reci și ploioase, zeci de credincioși au luat parte la slujba de sfințire a noii biserici, urmată de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de un sobor de preoți și diaconi.

După citirea pericopei evanghelice a zilei, Înaltpreasfințitul Părinte a adresat celor prezenți un scurt cuvânt de învățătură. Click aici pentru vizualizarea integrală a cuvântului de învățătură

Lăcașul de cult, ocrotit de Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul, a fost ridicat între anii 2006-2016. Pentru efortul depus la  zidirea și înfrumusețarea acestuia, părintele paroh Ștefan Ionuţ Apetrei a fost ridicat la rangul de iconom stavrofor, purtător de cruce.