(Video) „Sfinții canonizați astăzi ne arată cum trebuie să fie un ierarh al Bisericii și la ce înălțime se poate înălța un credincios în viața de familie” – IPS Teofan

25 Martie 2018
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei

Proclamarea Canonizării Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv și a Sfântului Gheorghe Pelerinul a avut loc duminică, 25 martie 2018, la Catedrala Mitropolitană din Iași. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, alături de un sobor de ierarhi, preoți și diaconi.

La finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan a mulţumit atât Patriarhului României și oficialităților locale și centrale pentru sprijin, cât și preoților și tuturor credincioșilor care au asistat astăzi la acest moment istoric desfășurat la Iași.