(Video) Schimbarea la Față a Domnului sărbătorită pe Muntele Ceahlău

6 August 2022
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Sâmbătă, 6 august 2022, Mănăstirea Ceahlău de pe muntele cu același nume din județul Neamț și-a serbat hramul.

Dimineața a debutat prin urcușul pe munte al ierarhilor prezenți, alături de pelerinii veniți pentru a sărbători hramul.

Sfânta Liturghie a fost oficiată în aer liber, pe platoul din incinta mănăstirii Ceahlău, de către Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Înaltpreasfințitul Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos și Preasfințitul Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, înconjurați de soborul clericilor.

După citirea Evangheliei, cuvântul de învățătură a fost adresat credincioșilor prezenți de către IPS Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos.

În cadrul Sfintei Liturghii, s-au împărtășit un număr mare de credincioși.

La final, Protosinghelul Casian Florea, Starețul Mănăstirii Ceahlău a fost hirotesit în rangul de arhimandrit.

Hramurile nemțene vor continua mâine cu sărbătoarea Sfintei Teodora de la Sihla.