(Video) Resfințirea bisericii din Mogoșești, jud. Iași

1 Octombrie 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Biserica parohiei Mogoșești-Galata, din județul Iași a fost astăzi resfințită. Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Teofan Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

Lăcașul îl are ca ocrotitor pe Sfântul ierarh Nicolae” și a fost construit intre anii 1858-1868. A fost refacut la mijlocul secolului trecut, iar între 1997 -2017 a fost renovat in intregime. Slujba de resfințire și sfânta liturghie de astăzi au încununat eforturile comuniății parohiale depuse timp de 20 de ani pentru înfrumusețarea bisericii.

În cuvântul de învățătură rostit după sfânta evanghelie părintele mitropolit Teofan a evidenîiat chemarea pe care biserica o adresează credincioșilor în această zi de sărbătoare:

La final cei ce au sprijinit lucrările efectuate la biserică au primit distincții de vrednicie din partea Înaltpreasfințitului mitropolit Teofan