(Video) Preafericitul Părinte Patriarh Daniel la Mănăstirile Putna și Sihăstria Putnei

13 Mai 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Delegaţia oficială de ierarhi ce va fi prezentă la proclamarea solemnă a canonizării Sfinţilor Putneni, condusă de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a ajuns la Mănăstirea Putna în jurul orei 13.00.

Aici a fost întâmpinată de Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, de părintele arhimandrit Melchisedec Velnic, starețul Mănăstirii Putna, de părintele arhimandrit Nectarie Clinci, starețul Mănăstirii Sihăstria Putnei și de întreaga obște a Putnei. Nu a lipsit nici Corul de copii „Fiii Putnei”, condus de preotul Bogdan Negrea. În continuare, a fost oficiată o slujbă de Te-Deum în biserica Mănăstirii Putna.

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române a vizitat apoi Mănăstirea Putna. Seara s-a încheiat cu vizita delegației ierarhilor, condusă de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, la Mănăstirea Sihăstria Putnei, locul de viețuire al Cuvioșilor Sila, Paisie și Natan.