(Video) Parastas pentru pomenirea Arhimandritului Justin Pârvu la Mănăstirea Petru Vodă

15 Iunie 2019
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Sâmbătă, 15 iunie 2019, la Mănăstirea Petru Vodă din județul Neamț, a avut loc o slujbă de pomenire pentru Arhimandritul Justin Pârvu, cu prilejul împlinirii a 6 ani de la trecerea sa la Domnul.

Pelerinii veniți în număr mare pentru a se închina la mormântul marelui duhovnic au participat la Sfânta Liturghie, oficiată de Preasfințitul Veniamin, Episcop al Basarabiei de Sud, înconjurat de soborul preoților și al diaconilor.

După Sfânta Liturghie, a urmat slujba Parastasului, la care au fost pomeniți și eroii neamului, precum și poetul Mihai Eminescu, de la a cărui adormire se împlinesc 130 de ani.

Arhimandritul Justin Pârvu a trecut la Domnul la vârsta de 94 de ani, la 16 iunie 2013 și este înmormântat lângă biserica mănăstirii Petru Vodă cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”.

Anul acesta s-au împlinit 100 de ani de la nașterea Arhimandritului Justin.