(Video) Mitropolitul Iacob Putneanul și Cuvioșii Sila, Paisie și Natan – oficial trecuți în rândul sfinților

14 Mai 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Mitropolitul Iacob Putneanul și Cuvioșii Sila, Paisie și Natan au fost oficial trecuți în rândul sfinților la Mănăsti rea Putna, duminică, 14 mai 2017, în cadrul Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii. Slujba a fost săvârșită de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, alături de un sobor de ierarhi, preoți și diaconi.

În cadrul Sfintei Liturghii, a avut loc proclamarea solemnă a canonizării Sfinților Putneni prin citirea tomosurilor de canonizare, prezentarea icoanelor, închinarea la sfintele moaște și cântarea troparelor.

După slujbă, credincioșii s-au putut închina la sfintele moaște ale Sfântului Ierarh Iacob Putneanul și ale Sfinților Cuvioși Sila, Paisie și Natan, așezate pe un baldachin, în curtea mănăstirii. Acestea vor rămâne aici până mâine, luni, 15 mai, când va avea loc Pelerinajul Sfinților – „În sunetul clopotelor”.