(Video) Mănăstirea Trei Ierarhi din Iași și-a serbat hramul

30 Ianuarie 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Constantin Comici

Una din cele mai reprezentative mănăstiri ieșene, Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi și-a serbat hramul luni, 30 ianuarie. Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la care a luat parte mulțime mare de credincioși.

După citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte a rostit un cuvânt de învățătură celor prezenți. Pentru vizionarea integrală a cuvântului de învățătură, click aici

Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi din Iași are binecuvântarea de a avea o părticică din moaștele sfântului Ierarh Vasile cel Mare, pe parcursul zilei, credincioșii prezenți putându-se închina la sfintele moaște.

La finalul slujbei Înaltpreasfințitul Părinte Teofan a ridicat la rangul de protosinghel pe unul din preoții din obștea Mănăstirii Sfinții Trei Ierarhi.