(Video) Lansarea cărții „Din Răsărit în Apus. Ortodoxie și Catolicism” - Arhim. Placide Deseille

18 Aprilie 2018
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Alex Atudori

La Sala Sinaxar a Muzeului Mitropolitan din Iași a avut loc marți, 17 aprilie, lansarea cărții "Din Răsărit în Apus. Ortodoxie și Catolicism" a Părintelui arhimandrit Placide Deseille. Evenimentul i-a avut ca invitați pe părinții ieromonahi Cassien și Silouane, viețuitori ai Mănăstirii „Sfântul Antonie cel Mare” din Franța. Traducerea și introducerea lucrării au fost făcute de prof. univ. dr. Felicia Dumas, cartea find ultima din lucrările publicate de arhim. Placide Deseille, cu numai două luni înainte de plecarea la Domnul a marelui duhovnic francez.

Părintele Placide Deseille s-a născut în 1926 la Paris și a intrat în monahismul catolic în 1942. Din dorința de a cunoaște cât mai bine Ortodoxia, a realizat mai multe călătorii la mănăstirile din România și Grecia, fiind primit în Biserica Ortodoxă în 1977 și tuns în monahism în obștea Mănăstirii Simonos Petras din Sfântul Munte Athos.