(Video) Întâlnirea Tinerilor din Protopopiatele Iași I, II și III

19 Mai 2018
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Întâlnirea Tinerilor din Protopopiatele orașului Iași s-a desfășurat sâmbătă, 19 mai 2018 la Centrul de evenimente Agora. Evenimentul a fost organizat de către Departamentul Misiune pentru Tineret al Arhiepiscopiei Iașilor.

Ziua a debutat cu înregistrarea participanților, urmată de Sfânta Liturghie, oficiată la Biserica „Sfântul Prooroc Daniel” de către Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, alături de soborul preoților și de tinerii prezenți în număr mare în biserică.

După Sfânta Liturghie, tinerii au purces spre centrul de Evenimente Agora, unde, după micul dejun, programul zilei a continuat prin conferința cu titlul „Unitatea – izvor de putere și de înțelepciune pentru tineri”, susținută de Preasfințitul Părinte Damaschin.

Tema conferinței este cu referire directă la momentul Marii Uniri de la 1918, al cărui centenar serbăm anul acesta.

În continuare, au avut loc sesiunile de lucru ale Întâlnirii, unde tinerii au fost împărțiți în mai multe grupe, fiecare grupă purtând numele unei personalități ale Marii Uniri.