(Video) Hram la Mănăstirea Durău

25 Martie 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Constantin Comici

Mănăstirea Durău din județul Neamț și-a serbat sâmbătă, 25 martie, hramul. Praznicul împărătesc al Bunei Vestiri a fost prilej de bucurie nu doar pentru obștea mănăstirii, ci și pentru credincioșii veniți să participe la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de un sobor de preoți și diaconi.

După citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a ținut un scurt cuvânt de învățătură despre importanța sărbătorii de astăzi pentru creștini.

Aflată la poalele muntelui Ceahlău, biserica așezământului monahal din Durău a fost construită în 1835 pe locul unui schit ce datează de la începutul sec al XVII-lea. La finalul Sfintei Liturghii, s-a săvârșit și o slujbă de parastas pentru ctitorii și binefăcătorii mănăstirii.