(Video) Dezbaterea publică „Comunismul în memoria Bisericii”

3 Mai 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Sala Mare a Teatrului Național „Vasile Alecsandri” din Iași a găzduit în seara zilei de miercuri, 3 mai 2017, dezbaterea publică cu tema „Comunismul în memoria Bisericii”. Evenimentul a reprezentat deschiderea Simpozionului Internațional „Martiriu și Memorie din România comunistă”, ce se desfășoară la Iași în această săptămână.

Invitații care au participat la dezbatere au fost: Teodor Baconschi, Matei Cazacu și Adrian Opre. Moderatorul evenimentului a fost teologul Radu Preda.

Organizatorii dezbaterii, și a Simpozionului care se va deschide oficial pe 4 mai, sunt: Sectorul Învățământ al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” și Colegiul Sfântul Nicolae, în parteneriat cu Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc, Institutul Cultural Român, Secretariatul de Stat pentru Culte și Primăria Municipiului Iași.