(Video) Canonul cel mare și Liturghia Darurilor la Mănăstirea Sihla

17 Martie 2021
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Marți seara, 16 martie 2021, la Mănăstirea Sihla din județul Neamț a avut loc a doua parte a slujbei Canonului celui Mare.

Slujba a fost oficiată de către PS Nichifor Botoșăneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor.

Cântările de pocăință scrise de Sfântul Andrei Criteanul au fost intonate la lumina candelelor și a lumânărilor din biserica de lemn a mănăstirii.

După citirea Evangheliei, Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul a rostit un cuvânt de învățătură.

Miercuri după amiază a avut loc și prima Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite.

Slujba, oficiată de Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul a fost încununată de împărtășirea credincioșilor.

Prin Liturghia Darurilor mai înainte sfințite de astăzi, s-au încheiat primele trei zile de ajunare din Postul Mare.