(Video) Biserica „Sfânta Mahramă a Domnului” a fost sfințită de trei ierarhi

10 Octombrie 2021
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Flavius Popa

Biserica cu hramul „Sfânta Mahramă a Domnului” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” – unul dintre cele mai impresionante şi mai frumoase noi locaşuri de cult din capitala Moldovei – a fost astăzi sfinţită de trei ierarhi ai Sinodului Bisericii Ortodoxe Române, înconjuraţi de un sobor numeros de preoţi şi diaconi. Noua biserică târnosită are turlă bizantină, pridvor deschis, inspirat de stilul brâncovenesc, trepte, pavajul pridvorului și pardoseala interioară din marmură albă de Rușchița, catapeteasma din lemn de tei sculptat poleită în întregime cu foiţă de aur și este îmbodobită în întregime în mozaic din piatră naturală. În semn de recunoştinţă pentru implicarea exemplară, părintele paroh Neculai Dorneanu a primit „Crucea Patriarhală”, cea mai înaltă distincție a Patriarhiei Române.