„Vacanța micului creștin” a ajuns la final

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 4, 2019   Autor: Constantin Ciofu

La Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” din municipiul Botoșani a avut loc marţi, 3 septembrie 2019, festivitatea de încheiere a „Școlii de vară”. Aceasta s-a desfășurat în cadrul Proiectului educaţional de voluntariat interinstituţional „Vacanța micului creștin” (Şcoală de vară 2019), la care au participat un număr de 234 de copii cu vârste între 5 şi 14 ani, în perioada 1 iulie-31 august 2019. Partenerii acestui proiect au fost: Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) Botoșani, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al județului Botoșani, Poliția Locală Botoșani, Muzeul Județean Botoșani şi Spitalul Județean de Urgență „Mavromati” din Botoșani. Activitatea a început prin cuvântul de apreciere și recunoștință al părintelui paroh Petru Fercal, coordonatorul taberei, față de toți partenerii implicați (cadre didactice, voluntari, copiii participanți și părinții acestora). Apoi, profesoara Olguța Șchiopu, inspector școlar pentru învățământ primar în cadrul ISJ Botoşani a evidențiat munca depusă în desfășurarea întregii activități. Col. dr. ing. Asmarandei Mihail Cristian, inspector șef la Inspectoratul pentru Situații de Urgență al județului Botoșani, a fost încântat de activitatea desfășurată și a arătat că pompierii întotdeauna sunt în slujba copiilor și a oamenilor, fiind sunt prezenți la toate evenimentele ca să salveze viețile oamenilor. Toți partenerii, profesorii și voluntarii au primit din partea preotului paroh adeverințe de participare și cărți. Corul de copii al taberei a prezentat un frumos program de cântări, cinstind munca profesorilor, educatorilor și învățătorilor, impresionând pe părinți și pe toți participanții de felul cum s-au pregătit și s-au format pe parcursul acestei şcoli de vară. Corul misionar „Sfântul Ioan Botezătorul” a prezentat un program de cântări patriotice și cântece dedicate Anului omagial al satului românesc, iar voluntarii au intonat imnul ITO 2017. La sfârșit, voluntarii, copiii și părinții acestora au fost serviți cu pizza, prăjituri și suc, după cum a menţionat preotul paroh Petru Fercal.