Un fragment din Acoperământul Maicii Domnului a fost dăruit Mănăstirii Nechit

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 19, 2021   Autor: Constantin Ciofu

Acesta a fost dăruit cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Isaia de Tamassos (Biserica Ortodoxă a Ciprului). Alături de Acoperământul Maicii Domnului, au mai fost aduse fragmente din moaştele Sfântului Apostol Andrei, Sfântului Apostol Petru, Sfântului Apostol Pavel, Sfântului Trifon şi Sfântului Iosif Isihastul. Odoarele de mare preţ au ajuns la Mănăstirea Nechit prin implicarea preotului Mihail Ciolpan de la Parohia „Sfântul Gheorghe” din Akrounta (Cipru) şi prin jertfa arhidiaconului Mihail Ionescu şi a părintelui profesor Ionuţ Bărbulescu de la Biserica „Bucur Ciobanul” din Bucureşti. Un aport deosebit au depus părintele Silviu Butucaru, preşedintele Asociaţiei „Anastasia Romana” din Oneşti, împreună cu preoteasa Ana, Cătălin şi Alina Cristea din Oneşti. Cu acest prilej, arhimandritul Zenovie Grigore, stareţul Mănăstirii Nechit, alături de părinţii aşezării monahale, a oficiat slujba Acoperământului Maicii Domnului. La final, arhimandritul Zenovie Grigore şi-a exprimat bucuria pentru darurile ce se adaugă în patrimoniul Mănăstiri Nechit alături de raclele mai multor sfinţi ai Bisericii Ortodoxe.