Ultima slujbă de pomenire a Mitropolitului Iacob Putneanul și a Cuvioșilor Sila, Paisie și Natan

Arhiepiscopia Iașilor Mai 13, 2017   Autor: Ionela-Cristina Răciu

Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, a oficiat în această seară ultimul parastas pentru Mitropolitul Iacob Putneanul şi Cuvioşii Sila, Paisie şi Natan, înainte de proclamarea canonizării acestora. Slujba a avut loc în Paraclisul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” al Mănăstirii Putna. La eveniment au asistat numeroși ierarhi și credincioși veniți din toate zonele țării.

Înainte de proclamarea oficială a canonizării unui sfânt este săvârşită slujba ultimului parastas. După proclamarea canonizării, sfântul urmează să fie cinstit prin rugăciuni, fiind mijlocitor al credincioșilor înaintea lui Dumnezeu.

Canonizarea Sfinților Putneni a fost hotărâtă de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în şedinţa din iunie 2016. Duminică, 14 mai, în cadrul Sfintei Liturghii, la Mănăstirea Putna va avea loc proclamarea solemnă a canonizării sfinților putneni: Sfântul Ierarh Iacob Putneanul, Mitropolitul Moldovei, și Sfinţii Cuvioși Sila, Paisie și Natan. Se vor citi tomosurile de canonizare, se vor prezenta icoanele sfinților și se vor cânta troparele. După slujbă, credincioșii se vor putea înhina la sfintele moaște ale Sfântului Iacob Putneanul și ale Sfinților Sila, Paisie și Natan, așezate pe un baldachin, în curtea mănăstirii.

Evenimentele din aceste zile (13-14 mai) se desfășoară în prezența Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române și a unei delegații oficiale de ierarhi.

Vezi şi: Slujba de pomenire a Mitropolitului Iacob Putneanul și a Cuvioșilor Sila, Paisie și Natan (galerie FOTO)