Training catehetic pentru preoții din Protopopiatele Botoșani și Săveni

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 2, 2021

În fiecare an această întâlnire a fost prezidată de pr. Bogdan Racu, inspector pentru Învăţământ şi Cateheză în cadrul Arhiepiscopiei Iaşilor care, împreună cu responsabilii pentru catehizare din cadrul celor două protoierii, părintele Daniel-Constantin Țăranu pentru Protopopiatul Botoșani și părintele Ionuț Miorcăneanu pentru Protopopiatul Săveni, a oferit preoților prezenți un program de formare de patru ore, alternând sesiunile teoretice cu exerciții practice și prezența unor invitați.

Trainingul catehetic a debutat cu analiza catehezelor susținute parțial în anul 2020 în cele două protoierii și a continuat cu instruirea propriu zisă a preoților cateheți. Părintele inspector a prezentat etapele întocmirii unei cateheze prin respectarea planului cadru stabilit. De asemenea preoții invitați au adresat întrebări pentru a afla cât mai multe despre realizarea catehezelor în parohiile lor.

În partea a doua a întâlnirii au fost invitați doi specialiști în educație. Au fost prezenți doamna Andrieș Cristina, profesor de religie la Școala „Grigore Antipa” Botoșani și domnul Cătălin Purice, profesor de religie la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Botoșani. Doamna profesoară Andrieș Cristina a prezentat mai multe metode de fixare și prezentare a conținuturilor religioase în cadrul catehezei ce se încadrează în secțiunea Tratare. Metodele au fost activ-participative  și interactive.  În prezentare a folosit jocuri foarte atractive. Domnul profesor Cătălin Purice a prezentat două metode de evaluare sau verificare a cunoștințelor religioase ce vor fi folosite de preoții cateheți. Domnul profesor ne-a reamintit importanța misiunii noastre preoțești în catehizarea poporului lui Dumnezeu. Principala preocupare a slujitorilor Domnului să fie propovăduirea Cuvântului lui Dumnezeu în lume, conform Evangheliei după  Matei 28, 19-20. Prezentările au încântat pe participanți, iar domnii profesori invitați ne-au urat mult succes în activitatea de catehizare a copiilor și a credincioșilor din parohiile noastre.

La finalul acestei activități aducem mulțumiri părintelui inspector Bogdan Racu pentru coordonare și prezență în mijlocul nostru, părintelui protoiereu Petru Fercal pentru disponibilitate şi găzduire, domnilor profesori amintiți pentru parteneriat și colaborare și părinților cateheți pentru participare și implicare.  (Pr. Daniel-Constantin Țăranu, responsabil Birou Catehizare Protopopiatul Botoșani)