Tabăra „Vălătuci de prietenie” a ajuns la cea de-a opta ediție

Arhiepiscopia Iașilor August 28, 2022

Fiind la cea de-a 8-a ediție a taberei, ne-am ambiționat ca anul acesta să aducem mai mulți copii participanți la cele 2 zile de tabără. Anul acesta am avut un număr de 115 copii participanți din parohie, cu vârsta cuprinsă între 7 și 15 ani, copii obișnuiți cu atmosfera de tabără, deoarece în fiecare sâmbătă, timp de 4 ore, mulți dintre ei participă la activitățile educative și religioase de la biblioteca parohială.

Anul acesta, tabăra s-a desfășurat în zilele de 22 și 23 august. În prima zi, după ce copiii au format grupele, ajutați de moderatorii și voluntarii proveniți dintre tinerii din parohie, s-au cunoscut, au avut primele impresii și au vizionat filmul animat „Oliver și prietenii”, un film ce se desprinde din opera lui Charles Dickens - Oliver Twist. La finalul primei zile, copiii au facut, împreună cu părintele paroh Vamanu Lucian, Paraclisul Maicii Domnului și rugăciunile de seară.

Cea de-a doua zi a debutat cu Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la care toți copiii au participat cu mare bucurie. Marea lor majoritate a venit îmbrăcată in straie populare și au primit Sfintele Taine, după ce s-au mărturisit în seara precedentă.

După înviorare și gustarea de dimineață, am primit vizita doamnei doctor Ana Maria Zlavog, medic de familie și coordonatorul clinicii „Sfânta Teodora de la Sihla”, din Garbețti, care le-a vorbit copiilor despre cât de importantă este igiena, atat a trupului, cât și a sufletului și pe doamna director Mariana Pantilimon, director al Școlii Generale Glodenii Gândului, care le-a vorbit copiilor despre importanța învățăturii, ca hrană și medicament al sufletului.

În continuare, au fost susținute trei ateliere: de spiritualitate, de creație și de comunicare, conduse de Ștefan Vamanu, elev la Seminarul Teologic din Iași, Maria Ciubotaru, studentă la secția de asistentă socială a Facultății de Teologie din Iași și Remus Fandarac, coordonatorul taberei și student la secția de asistentă socială a Facultății de Teologie din Iași, interpret de muzica populară și coordonator al departamentului social al ASCOR Iași.

Până la mult așteptatul foc de tabără, copiii au avut parte de un concurs de bătut toaca, coordonat de Daniel Paraschiv, student la secția Pastorală a Facultății de Teologie București, de tir cu arcul și nelipsita cursă cu obstacole. A urmat premierea grupelor câștigătoar și înmanarea diplomelor.

Tabăra aceasta nu ar fi fost posibilă fără ajutorul și directa implicare a doamnei preotese Nicoleta Vamanu, coordonator al bibliotecii parohiale, a tinerilor moderatori și voluntari, din care amintim pe Iolanda Paraschiv, Neculai Lazăr si Larisa Busuioc. Bineînțeles că nu uităm de ajutorul permanent al câtorva familii deosebite din parohie, tabăra fiind organizată din fonduri parohiale proprii.