Tabără de limbă şi cultură japoneză

Arhiepiscopia Iașilor August 21, 2018

Cei 41 de copii și tineri, împreună cu pedagogii au fost găzduiţi timp de şapte zile la centrul de tineret din Bălţăteşti, unde, împreună cu o echipă de animatori socio-educativi, au încercat să se bucure de fiecare clipă petrecută în tabără. La festivitatea de deschidere, tinerii au avut posibilitatea să-și exprime sentimentele și aşteptările în legătură cu activitățile taberei de anul acesta, iar după impărţirea ecusoanelor și câteva jocuri de cunoaștere, s-a stabilit regulamentul și aventura a început. Pe tot parcursul taberei, pe lângă cursurile de inițiere în limba japoneză, participanții au fost introduși și în tainele spiritualității ortodoxe, a picturii pe sticlă, precum și a artei împăturirii hârtiei sau origami, au împletit brăţări și cruciulițe, învăţând o mulțime de lucruri în cadrul atelierului "mâini de aur". De asemenea, au participat la atelierul de muzică și dans, la atelierul de tir cu arcul și airsoft și, nu în ultimul rând, la atelierul de comunicare. Chiar dacă mai greu și mai cu timiditate, în cadrul atelierului de comunicare, tinerii au avut ocazia să discute deschis despre Biserică și despre Dumnezeu, despre speranțele și visurile lor, precum și despre problemele și greutăţile pe care le întâmpină zi de zi un copil și orice tânăr.

Călătorie în poiana liniștii

Atelierele au ocupat însă doar prima parte a zilei, după-amiază fiind timpul pentru drumeție, jocuri sportive, piscină și alte activităţi. Participanții au știut să profite la maxim de fiecare moment de vreme bună. Serile s-au încheiat cu muzică și dansuri, film, dar și cu o seară a talentelor, precum și cu discuții pe diferite teme. S-a organizat și o excursie în care tinerii au avut ocazia să viziteze Detașamentul de Pompieri de la Târgu Neamț, având parte de o demonstrație live, putând să experimenteze chiar ei, sub atenta îndrumare a pompierilor, cu echipamentele și tehnica specială folosită la intervenții. De asemenea, au fost la mănăstirile Văratec și Agapia, vizitând frumosul muzeu vivant, făcând o incursiune în istoria bisericii și a vieții mănăstireşti. Apoi au făcut o călătorie în poiana liniștii, acolo unde pacea sufletească se împletește armonios cu viața duhovnicească, la Mănăstirea Neamț și la Schitul Vovidenia. S-a mai făcut un popas și la Casa Memorială „Mihail Sadoveanu”. Tabăra s-a încheiat repede în ciuda celor şapte zile pline. La final, parcă toată lumea s-a simțit mai îmbogăţită cu experiența împreună dobândită. Cu golul despărţirii în suflet și cu lacrimi în ochi, participanții, instructorii și animatorii au mers fiecare pe drumul lui, dar sperând la o revedere apropiată și fericită. (Pr. George Măriuţa)