Tabăra „Dacii Liberi”din Corni a ajuns la ediția a VII-a

Arhiepiscopia Iașilor August 28, 2019

Tabăra a însumat un număr de 45 de copii cu vârste între 10 - 18 ani, împărțiți în patru grupe, fiecare având ca denumire numele unui trib dacic: Costobocii (10-11 ani), Burii (12-13 ani), Carpii (14-15 ani) și Geții (16-18 ani). Deschiderea taberei, ce s-a organizat în perioada 19 - 24 august 2019, a debutat cu săvârșirea Sfintei Liturghii împreună cu copiii, în bisericuța monument istoric (1735) din satul Corni, comuna Bodești - Neamț, urmată de o sesiune de cunoaștere în cadrul fiecărei echipe, și de o excursie spre localitatea Ceahlău. Traseul a cuprins două opriri. Prima a fost la Mănăstirea „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Petru Vodă, unde s-au închinat la mormântul vrednicului de pomenire arhimandritul Iustin Pârvu, și au ascultat cuvântul starețul mănăstirii, părintele Hariton Negrea, despre duhovnicul de foc al Moldovei. Cea de-a doua oprire  fost la Palatul Cnezilor Ceahlău, unde copiii au vizitat ruinele și biserica monument istoric din incintă (sec. al XVII-lea).

Cazarea și masa au avut loc la o pensiune de lângă stațiunea Durău și timp de cinci zile, tinerii s-au bucurat de mai multe activități: ateliere de cunoaștere, de creație, de spiritualitate, limba engleză, teatru, muzică și dans, activități sportive - Parcul de Aventură Durău, plimbare cu caiacul pe Lacul Izvorul Muntelui, tir cu arcul, etc. - și drumeția montană la Cascada Duruitoarea. Fiecare zi a început cu înviorarea, intonarea Imnului Național în jurul drapelului și rugăciunea de dimineață, și s-a încheiat cu câte o seară tematică și rugăciunea.

Sâmbătă, la finalul taberei, s-a revenit în satul Corni, unde părinții și sătenii din comunitate au participat la încheierea oficială a taberei, punctată prin spectacolul oferit de copii la căminul cultural. Activitatea a cuprins cântece, scenete și dansuri populare. Seara a continuat cu vizionarea filmului cu activitățile taberei, masa festivă – încununată de aniversarea majoratului unuia dintre participanți, și focul de tabără.

Împlinirea acestui „vis de vară” a fost posibilă și prin implicarea unor voluntari inimoși: studenta Maria Grumezea, studenta Elena Prăvălici, prof. Magda Avădanei, ing. Constantin Tomulesei, preoteasa Anemona Capșa, studenta Georgiana Murariu și eleva Raluca Tănase. De asemenea, trebuie menționat sprijinul acordat copiilor satului pentru participarea la tabără de către Primăria și Consiliul Local Bodești, prin primarul Marinel Barna, la care s-au adăugat și câțiva susținători: Cristian Berbece, Ana Drelciuc, Constantin Timofte, Marian Corduneanu.

Tabăra a oferit copiilor șansa ieșirii din spațiul virtual și a trăirii unor experiențe în spațiul real, legând prietenii noi, depășindu-și limite inimaginabile și rămânând cu amintiri de neuitat. Slavă lui Dumnezeu pentru toate, cu speranța realizării unei ediții viitoare.