Studenții Facultății de Teologie din Iași, prezenți la Simpozionul Național Studențesc, organizat la Mănăstirea Lainici

Arhiepiscopia Iașilor Mai 20, 2022

Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași a fost reprezentată ediția aceasta de masteranzii Lucian-Constantin Ciohodaru și Nicoleta Luchian, din cadrul programului „Comunicare și consiliere psihologică și spirituală”. Simpozionul a fost structurat pe două secțiuni: „Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului” și „Anul comemorativ al Sfinţilor isihaşti”, cei doi susținând lucrări în cadrul primei secțiuni: „Rugăciunea - metoda de comunicare eficientă dintre om și Dumnezeu” și „Rolul rugăciunii în relația terapeutică personal medical-pacient”.

Evenimentul a debutat în dimineața zilei de luni cu Sfânta Liturghie săvârșită în biserica mănăstirii. Începând cu ora 10.00, a avut loc Deschiderea Simpozionului, prin rostirea cuvântului de binecuvântare din partea IPS Părinte Mitropolit Irineu și prezentarea volumului  ce cuprinde lucrările realizate de participanți în ediția precedentă a Simpozionului. În cele ce au urmat, arhim. Ioanichie Pârvulescu a susținut o conferință interactivă despre Tradiția rugăciunii isihaste la Mănăstirea Lainici, realizând un tur ghidat al Mănăstirii. La final, participanții s-au împărțit pe secțiuni și au susținut prelegeri.

Toți participanții au primit diplome de participare din partea Facultății de Teologie din Craiova, precum și daruri din partea Mănăstirii Lainici.