Spectacol caritabil marca Nicolae Botgros, organizat de ASCOR Iași

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 26, 2019

Evenimentul caritabil desfășurat de studenții ortodocși ieșeni va aduna la începutul lunii noiembrie, artiști de renume din lumea folclorului românesc: maestrul Nicolae Botgros dimpreună cu Orchestra „Lăutarii” din Chișinău, Petrică Mîțu Stoian, Ionuț Fulea, Constantin Bahrin, Grigore Gherman, Angelica Flutur, Lidia Bejenaru, Ioana Căpraru, Lilia Roșca.

Spectacolul își propune să susțină Campania „Împreună ridicăm o casă”, prin care voluntarii ASCOR Iași doresc să ridice o casă pentru familia Tipisca din satul Pleșani, comuna Călărași, județul Botoșani, identificată cu ajutorul Părintelui Andrei Toplicean de la Parohia Pleșani. Familia se află în situație de risc, cu trei copii, dintre care doi cu probleme de sănătate (diagnosticați cu Hidrocefalee). Conform anchetei sociale, casa acestei familii se află în stare avansată de degradare, în proporție de 90%. Locuința nu este racordată la rețeaua de energie electrică, iar încălzirea se face cu lemne. În respectiva locuință sunt în prezent 7 persoane, întrucât alți doi frați ai mamei nu au unde să locuiască.

Luna aceasta, ASCOR Iași va finaliza o altă casă pentru o familie din satul Glodenii Gândului, comuna Țibănești, județul Iași.

Spectacolul va avea loc la Centrul de evenimente AGORA din Iași, joi, 7 noiembrie 2019, începând cu ora 17:30. Rezervarea locurilor se poate face la următoarele contacte: Andrei M. – 0756 277 365, Ana Maria B. – 0742 844 415. Pentru mai multe detalii, puteți apela persoana de contact: Andrei Mocanu, coordonator al campaniei „Împreună ridicăm o casă” - 0756 277 365 sau andreimocanu191@yahoo.ro. (Comunicat de presă ASCOR Iași)