Slujire arhierească la Parohia Bădeni – Iași

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 15, 2019   Autor: Flavius Popa

Credincioșii veniți în număr mare din întreaga zonă s-au rugat dimpreună cu chiriarhul lor la Sfânta Liturghie oficiată în biserica Parohiei Bădeni. De asemenea, la momentul rânduit din slujbă, aceștia au primit Sfintele Taine și au fost binecuvântați de Mitropolitul Moldovei și Bucovinei. Totodată, cei prezenți au ascultat cuvântul de învățătură al Părintelui Mitropolit, care a afirmat că omul este fericit dacă puterea, bunăstarea și familia se află în legătură cu Mântuitorul Hristos: „Sfântul Apostol Pavel spune «Toate sunt ale voastre dar voi sunteți ai lui Hristos». Toate ne sunt permise și sunt ale noastre: și puterea, și averea, și plăcerea, bucuria familiei. Acestea însă sunt în legătură cu Domnul Hristos și devin izvoare de bucurie, căci ce bucurie este mai mare decât să devii puternic și să-i înțelegi pe cei slabi, să îi ajuți să-ți exerciți starea socială și responsabilitatea pe care o ai? Ce bucurie mai mare e să ai tot ceea ce trebuie pentru tine și familia ta, și să poți ajuta un sărac, o biserică, o situație dificilă? Totodată, câtă bucurie are omul care are o viață de familie și se bucură de ea? Evanghelia de astăzi, fiind rânduită la puțină vreme înainte de Nașterea Domnului, Crăciunul fiind cina cea minunată a Nașterii lui Hristos în Betleem – coborârea lui Dumnezeu pe pământ, Biserica ne cheamă să înțelegem care sunt cele două direcții care îl ajută pe om să trăiască o viață normală - familia proprie și parohia din care face parte - și care sunt piedicile în fața unei vieți frumoase, adevărate, adânci și autentice”.

La finalul Sfintei Liturghii, părintele paroh Doru Mihai Cozma a rostit un cuvânt de mulțumire. El a fost hirotesit de IPS Teofan întru iconom stavrofor, primind din partea ierarhului semnele distinctive specifice: bedernița, brâul roșu și crucea pectorală. De asemenea, Părintele Mitropolit a primit din partea comunității parohiale o icoană cu Maica Domnului și un volum ce cuprinde monografia satului.

Tot în această după-amiază, IPS Teofan a săvârșit la monumentul eroilor din comuna Scobinți o slujbă de pomenire pentru sufletele celor căzuți la datorie.

Scurt istoric

Biserica satului Bădeni, cu hramul „Buna Vestire”, a fost construită în anul 1845 de Mihai Cantacuzino-Paşcanu, proprietarul moşiei Bădeni pe atunci. Lăcașul, în formă de corabie, are zidărie de piatră şi se compune din altar şi naos, fiind luminat de 5 ferestre în stil bizantin. Pictura a fost realizată în anii 1989-1990. Deşi nu are lucruri de valoare patrimonială, biserica a fost adaptată condițiilor actuale. Parohia se află în proximitatea orașului Hârlău din județul Iași.