Slujba Prohodului Mântuitorului Hristos la Catedrala Mitropolitană

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 7, 2018   Autor: Flavius Popa

După ce s-au închinat la Sfântul Epitaf, scos de vineri dimineață la slujba Vecerniei, mulțimea de credincioși, cu flori și lumânări în mână, a cântat alături de clerici slujba prohodului, după care, au înconjurat catedrala cu făclii aprinse.

După procesiune, credincioșii au trecut din nou pe sub Sfântul Epitaf, iar acesta a fost pus pe Sfânta Masa din Sfântul Altar. Spre finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan a ținut un cuvânt de binecuvântare: „După această frumoasă și tainică slujbă de denie, împodobită de cântarea Prohodului și de procesiunea din jurul sfântului locaș, ne îndreptăm spre casele noastre, pregătindu-ne pentru ziua de sâmbătă, zi care s-ar cuveni să fie cea mai liniștită zi a anului, cu meditație adâncă la faptul că Domnul Hristos, în Sâmbăta cea Mare, în Trupul Său, ședea în mormânt, mormânt care avea să fie plin de înviere în cea de-a treia zi de la răstignirea și moartea Sa pe Sfânta Cruce. Toate cântările și rugăciunile ce s-au înălțat în această seară ne-au ajutat să ne explice  momentul cel mare care s-a împlinit în Vinerea cea Sfântă”.

Slujiri arhierești de sărbătoarea Sfintelor Paști

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 7-8 aprilie a.c., slujba de Înviere și Sfânta Liturghie va fi oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan dimpreună cu preoții catedralei. A doua zi de Sfintele Paști, 9 aprilie, Părintele Mitropolit va sluji la Biserica „Sfântul Prooroc Ilie” – Speranța din Piatra-Neamț iar a treia zi ierarhul se va afla în mijlocul obștii monahale la Mănăstirea Coșula din județul Botoșani.